fbpx
4 C
Skopje

Груевски: СДСМ само зборуваат, ние делуваме и создаваме

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ  на вечерашниот митинг кој Коалицијата „За подобра Македонија“ го одржува во Делчево истакна дека има уште само неколку дена до изборите на 15 октомври, до победата во Делчево. Вашата одлука, им се обрати Груевски на присутните е многу важна – не е само, уште една обична одлука.

Тој посочи дека не се гласа само за градоначалници, советници, туку сите заедно одлучуваат каква ќе биде Македонија по 15-ти октомври.

„Каква држава ќе имаме и по кој пат ќе се движиме. Вие ја носите конечната одлука, вие го имате последниот збор.Изборот е очигледен, тие се занимаваат со обвинувања, клеветења, црна пропаганда, а говориме за решенија и за проекти, за она што ќе се направи. Тие говорат за воздух, ветер и магла, а ние зборуваме за програма со конкретни рокови и план на реализација“ вели Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ нагласи дека СДСМ покажувале дека немаат стратегија за економија, а тие кажуваат дека ја имаат новата ера со која Македонија ќе оди напред.

“Тие создаваат клима на бркање на инвеститорите и затворање на фабрики, ние работиме и говориме за нови работни места. Тие говорат за зголемување на даноци, ние за намалување. Тие само зборуваат, но ние делуваме и создаваме“нагласи тој.

Груевски рече дека СДСМ се обидува да го засили помрачувањето кое силно се чувствува во Македонија, но дека тие ја носат светлината која и треба на Македонија.

„Време е. 15 е одговорот на помрачувањето. На 15-ти пуштете ја светлината. Светлината ќе ја донесете вие народот на Македонија. Во ваши раце е одлуката, ќе одберете светлина која и е потреба на нашата земја. Светлината ќе ја донесат земјоделците кои се обесправени, работниците чии плати се намалуваат, невработените чии шанси за работа постојано се намалуваат, лекарите кои се уште не ги добија покачените плати, младите кои ги излажаа градежниците чија работа се уништува, просветните работници чии часови ќе ги кратат. Одлуката се носи на 15 октомври. Пуштете ја светлината, потребно е помрачувањето кое го донесоа да се победи“ истакна Груевски.

Тој посочи дека нема економски податок кој е добар за Македонија од 1 јули па наваму. Груевски додаде дека износот кој се потрошил за 4 месеци со кој се намалиле девизните резерви е 180 милиони долари.

„ Сиромаштија која расте, а граѓаните ја губат сигурноста. Афери кои се случуваат на дневна основа. Тендери кои си ги делат на луѓето од власта. Колата тргна надоле. Ова допира и влијае на сите граѓани. Ова се однесува на судбината на секој од вас. Се работи за нашата држава“ за крај кажа Груевски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Алеk Вучиќ даде изјава за новиот вид на koрона: Пристигна во Србија, мораме да го спречиме ширењето

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека новиот вид на корона вирус, кој првпат се појави во Велика Британија, „пристигнал во Србија“, за...

Kомпанија гарантира деkа со нивните гуми ќе поминете 130.000 километри

Финската компанија Нокиан, која е позната по зимските гуми гарантира дека со новите гуми под името „One“ ќе поминете 130.000 километри. Станува збор за универзални...

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Снимka: Возел со 290 km на час Тетово-Гостивар и се фалел на ТиkТok

На социјалната мрежа Тик-ток објавено е видео снимено на автопатот Тетово-Гостивар, како млад возач вози автомобил со 290 км на час. Ммладиот возач, објави неколку...

Зaeв објаснyва зошто Србите добија ваkцини порано: Прво мора да влезе вакцината за да се регистрира

Централата на Фајзер за југооисточна Европа е во Белград и тие затоа добија порано вакцини. Ние сме во координација со нив, тие имаат на...
- Advertisement -