Mon. Oct 2nd, 2023

Author: s.s.

Падна одлука: Македонија – Грција без публика, силни безбедносни мерки, полиција на секој чекор – пиле нема да може да пролета

Квалификацискиот меч помеѓу Македонија и Грција во рамки на квалификациите за ЕП кој ќе се игра в недела во Кожани привлекува големо внимание. Не толку од спортски аспект, туку од…

Бил затекнат од глетката: Пријател кој го посети Дарко Лазиќ – сликовито објасни што видел

Дарко Лазиќ вчера е опериран, а ноќта по операцијата поминала без компликации. Во болницата утринава освен семејството, во болницата дошол и пријателот на пејачот. -Ме пуштија да го видам. Само…

ВМРО-ДПМНЕ: Кочо Анѓушев треба да се засрами и веднаш да си поднесе оставка.

Интегрален текст од прес конференција за медиуми на Димче Арсовски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Почитувани, Пред само 2 дена обелоденивме дека Зоран Заев му потпишал согласност на Кочо Анѓушев за давање…

Шестмина упаднале во стан на 19-годишен Скопјанец – го претепале и ја земале неговата сестра

На 23.10.2018 година во 20.15 часот во СВР Скопје, И.М.(19) од Скопје пријавил дека истиот ден во 20.00 часот во неговиот дом дошле лицата А.Г., С.Г., З.„Н“, С.„Н“, А.„Н“ и…

Во сабота е тежок празник: Појдете во црква, но овие работи никако немојте да ги направите

Во сабота се празнува Преподобна Параскева-Петковден. Во народот позната како света Петка. Родена е кон крајот на деветиот или пак на почетокот на десетиот век во градот Епифат кој што…

МВР навистина не се шегува: Нова, уште една кривична за коментар на Фејсубк

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до надлежното јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава против M.K. (27) од Охрид, поради објава на социјалната мрежа…

Тодоров: Сакам да ме ислушате – да ви ги кажам мојте аргументи

Никола Тодоров екс министерот за здравство, преку својот профил на Фејсбук му се обрати на претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ за Карпош До Претседателот на ОК Карпошо Audiatur et…

Борјан Јовановски до Миленко Неделковски: Кога ќе ми ги вратиш парите?, па започна жестока дебата

Новинариот Миленко Неделковски пред неколку дена беше приведен во полициска станица на распит поради кривична пријава за коментар на Фејсбук. Неделковски беше пуштен на слобода, па веднаш продолжи да и…

Дарко Лазиќ бил пијан: Познато колку промили алкохол имал, откриен уште еден шокантен податок

Српскиот пејач Дарко Лазиќ вчера беше тешко повреден во сообраќајна несреќа. Тој и понатаму е во тешка состојба и е сместен на оделот за интензивна нега во КБЦ Земун. Според…

Од 1. јануари 2021 година нема да можеме така лесно да патуваме во државите од ЕУ: Ќе мора да платиме пари и да пополниме многу документи

Европската унија од 1. јануари, 2021 година повторно ќе воведе една врста на виза за граѓаните на Македонија и на уште 60 други држави кои не се членки на Унијата.…

Елизабета Канческа најави нова бура: Допрва се ќе излезе на виделина

Ако некој мисли дека ќе се скрие зад некого или нешто, се излажал – сѐ ќе си дојде на виделина, вели пратеничката Елизабета Канчевска-Милевска, која пред четири дена беше исклучена…

Турски возач на камион со грузиска национална ознака се обидел да ги измами нашите власти, но не успеал

Граничните власти во Македонија повторно имаа „успешен“ ден откако спречија незаконски државата да ја напушти шофер на камион од Турција. На 23.10.2018 година во 22.30 часот на Граничен премин „Деве…

Страшна сообраќајка во Дојран: Мотор „Кавасаки“ се заби во автомобил

На 23.10.2018 година во 18.20 часот на регионалниот пат Стар Дојран-Нов Дојран се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Поло“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од Ж.С. (24) од село…

Еден од основачите на ВМРО ДПМНЕ: Оние кои Мицкоски ги разреши направија огромна штета на Македонија

ВМРО – ДПМНЕ денес го прослави својот роденден, само ден по бурната вечер каде што на ИК беа разрешени неколку видни членови на партијата. „ВМРО-ДПМНЕ е голема партија и секогаш…

Хуманоста пред се: 15-годишната Ива од Скопје чека на нашата помош за да го победи ракот

Здраво на сите!Ве замолувам за неколку минути внимание. Ива Велковска од Скопје, има 15 години, и е дијагностициран канцер ФИБРОПЛАСТИЧНА СТРОМА НА КОСКИТЕ. Како што сите знаеме нашето здравство нешто…

Издржи мајсторе: Познатиот македонски режисер Дејан Миличевиќ доживеа мозочен удар

Дејан Миличевиќ, познатиот македонски режисер преживеа мозочен удар. Тој се наоѓа во белградската болница „Свети Сава“ и е во добра состојба. Тој оваа информација ја сподели со своите фанови на…

Дарко Лазиќ во тешка состојба: Има повреди на главата, скршени ребра и говори неповрзано

Познатиот српски пејач, Дарко Лазиќ утрово доживеа тешка сообраќајна несреќа во близина на Печинац. Автомобилот излета од патот и се преврте, а пејачот со доста мака едвај го извадиле. Тој…

По синоќешните случувања во ВМРО ДПМНЕ, утрово се огласи и СДСМ

Цела Македонија уште еднаш го виде режимското лице на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Режимот делува најпанично кога целосно се распаѓа и кога го губи тлото под нозете, осветувајќи се и врз…

(ВИДЕО) Сергеј Варошлија не бира: Сега ги „пеглаше“ и пратеничките од Собранието

Најновото издание на емисијата „Мода“ кое се емитува на 1ТВ остави свој личен печат. Модниот критичар и водител на емисијата, Сергеј Варошлија покрај случајните минувачи сега ги искоментира стиловите на…

Хорор несреќа во каменолом крај Гостивар: Валјак се навалил, работникот паднал под него

На 22.10.2018 година околу 10,45 часот на каменоломот покрај магистралниот пат Гостивар-Маврово, вработениот В.П. (39) од Гостивар при качување на работна машина „валјак“ во камион, во еден момент работната машина…

ФОТО: Српската јавност во шок: Познатиот пејач имаше тешка сообраќајка – автомобилот на кров, едвај го извадиле

Српската јавност утрово остана во шок откако тамошните медиуми пишуваат за тешка сообраќајна несреќа која утрово се случила кај местото Брестач во близина на Печинац. Како што се наведува, познатиот…

Се огласи Ѓорге Иванов: Сега е потребно храброст – да не ја губиме надежта

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на државниот празник 23 Oктомври – Денот на македонската револуционерна борба, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. Почитувани граѓани…

ФОТО: Познатата манекенка откри како изгледаат стапалата после една модна недела – не е пријатно

Манекенката Џорџина Фоулер на социјалните мрежи сподели фотографија на која ја прикажа лошата страна на својата работа после една модна недела во Париз. Ангелот на Викторија Сикрет објави фотографија од…

Се сеќавате ли што кажа Митко Јанчев пред само неколку дена

Досегашниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и градоначалник на Кавадарци, Митко Јанчев на вечерашниот Централен Комитет на партијата, беше разрешен од сите партиски функции. Но доколку се сеќавата на изјавата на Јанчев…