9 C
Skopje

Хамилотн шампионски во Абу Даби, Алонсо и кажа збогум на Ф1

АКТУЕЛНО

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

Старо новиот шампион, Луис Хамилтон ја заврши сезоната со победа на патеката во Абу Даби каде се возеше големата награда на Обединетите Арапски Емирати.

Британецот ја оствари 11-тата победа оваа сезона со што ја освои 5-тата титула во кариерата во шампионатот во Формула -1 во кој рекордер и натаму е Михаел Шумахер.

Хамилтон изби на чело на трката на 20 круга пред крајот откако претходно водството го менуваа Рикардо и Ботас.

На крајот зад светскиот првак трката ја завршија Фетел и Ферстапен додека Кими Раиконен кој ја возеше последната трка во кариерата остана без пласман.

На стартот имаше и инцидент кога болидот на Хулкенберг два пати се преврте и се запали но без последици за младиот пилот.

Мерцедес покрај титулата на Хамилтон доминираше и во конкуренција на конструктори.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Строги мерки: Се воведува полициски час во одредени градови кои претставуваат корона-жариште во соседна Грција

Заради зголеменото ширењето на коpoнa Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат на сила во 6:00 часот денес...

И Груевски се прости од Амди Бајрам: Јас сум сведок дека тој беше човек кој помагаше на многу луѓе во тешки времиња

In memoriam Замина Амди Бајрам. Добар човек, снаодлив и многу емотивен, секогаш подготвен за добра шега. Незаборавен лик во македонската политика со кого имавме одлична...

И Сашо Мијалков се прости од Амди: Беше легенда 102, 3 %, ќе бидеш долго запаметен на јавната сцена

Драг пријателе, Беше легенда 102,3%, вели Сашо Мијалков по повод смртта на Амбди Бајрам. – Со својата појава и уникатно однесување ке останеш долго запаметен...
- Advertisement -