fbpx
-7 C
Skopje

Хаос на железничка станица: Маж фрлал луѓе под воз, изјавата која ја дал во полиција ќе ве запрепасти (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Британецот Пол Кросли се обидел да убие две лица така што на една станица од метрото во Лондон ги турнал на шините. Тој прво турнал момче (23) кое за среќа успеало да задржи рамнотежа со помош на другите патници, па не паднал пред воз. Кросли побегнал, но нешто подоцна се вратил и се обидел да убие 91-годишен маж.

Додека старецот одел по станицата, тој се залетал и со сета сила го турнал од перонот на шините.

Мажот паднал и се здобил со тешки повреди, меѓу кои и фрактура на карлицата и повреда на главата. Едно лице кое се нашло на местото скокнало на шините и успеало да го извлече човекот, здобивајќи се притоа со изгореници на раката.

Благодарение на реакцијата на собраните граѓаните Кросли е уапсен и предаден во полиција. Тој на полицајците при апсењето им рекол само: „Не спиев добро синоќа“. Нему денеска му заврши судењето и е прогласен за виновен од страна на поротата за обиди за убиство.

„Ова беше шокантен инцидент, а жртвите имаа многу среќа. Лесно можевме да имаме истрага за двојно убиство да немаше толку храбри луѓе кои се одлучија да им помогнат на нападнатите луѓе и да го спречат Кросли“, рече меѓудругото инспекторот Дарен Гоуг.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -