fbpx
4 C
Skopje

Хилари Клинтон: Жените маршираат за нашите права

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Кандидатот на демократската партија на претседателските избори во САД, Хилари Клинтон, денес на својот Твитер профил се заблагодари на учесниците на маршот во Вашингтон поради тоа што како што вели таа „се будат, зборуваат и маршираат за нашите вредности“ и додаде дека тое е „еднакво важно како и до сега“.

Во Вашингтон се собира се поголем број на жени, а во јавниот превоз преовладува голем метеж. Тие се незадоволни од ставовите на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, околу прашањето за здраството, абортусот, културната разновидност и климатските промети.

Актерката Америка Ферер на толпата во Вашингтон и порача дека новоизбраниот претседател не е Америка, туку тоа е народот.

„Денес маршираме за моралната вредност на оваа нација, против која нашиот нов претседател започна војна. Нашето достоинство, нашиот карактер, нашите права се загрозени, а платформата на омраза и поделба вчера ја презеде власта“, вели Ферер.

Градските власти велат дека очекуваат да се соберат до 500.000 жени, што е двојно повеќе од првичните проценки.

Во уште 600 градови низ светот организирани се „сестрински“ маршови, кои имаат за цел да ги истакнат правата на жените, за кои демонстранките во Вашингтон веруваат дека би можеле да бидат загрозени со новата администрација.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -