fbpx
-1.8 C
Skopje

Избројано колку пати Груевски го спомна Бранко во својата политичка кариера (Видео)

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Веројатно кога го прочитавте овој наслов, решивте да го отворите линкот и да прочитате дали навистина е возможно да биде избројано колку пати екс премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски го спомнал по поранешниот претседател на Република Македонија и лидер на СДСМ Бранко Црвенковски. Но, ако следите политика, ќе знаете дека тоа е тешко да се случи, особено ако се земе во предвид ривалството кое беше огромно меѓу двајцата, за што Груевски често знаеше да го употреби терминот „Бранко е крив“.

И двајцата политичари се со огромно политичко искуство, но и богата политичка кариера зад себе. Едниот беше министер во Владата на Љубчо Георгиевски, а потоа стана и претседател на најголемата македонска политичка партија ВМРО-ДПМНЕ, додека другиот Бранко Црвенковски, долги години потоа мачеше мака за да го симне од власт. Во тоа не успеа, а неговото место во СДСМ го презема сегашниот премиер Зоран Заев, кој преку проектот „Вистината за Македонија“, но и преку објавувањето на бомбите, успеа да го тргне Груевски од премиерското столче.

Во секоја една држава, нормално е политичките елити да бидат критични едни спрема други, но во Македонија остана запаметена реченицата: Бранко е крив! Едноставно, и да не сакате да мислите дека е крив, тоа некако како да одѕвонуваше во главите на луѓето цели 11 години. Дали преку билборди, дали преку рекламни спотови на телевизија, едноставно Бранко беше најспоменуваната личност, особено од устата на неговиот тогашен политички ривал, Никола Груевски.

Па така, дури шетавме по социјалните мрежи, наидовме на интересно видео, во кое можете да го слушнете името и презимето на Бранко Црвенковски безброј пати. Ако не верувате, еве погледнете во видеото и пробајте да размислите колку пати можете да го слушнете тоа „Бранко“, „Бранко“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -