fbpx
-4 C
Skopje

Ја прикачија сликата на Фејсбук, а потоа грдно се покајаа: Четворица Македонци наречени убијци и монструми, им следи строга казна

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Ана Арсовска, член на Асоцијацијата која со години со нејзиниот сопруг се грижи за утки и други птици во Македонија, не може да верува дека се случил ваков масакр на јастреби.

По вистинска кампања на социјалните мрежи, двајца ловци Н.С (40) и Г.М (39) од Битола, кои во почетокот на октомври на Фејсбук се пофалија со уловени и врзани златни орели, очекуваат казна за кривично дело „злоупотреба на животни“. Ова предупредување како да не беше доволно за другите несовесни ловци, па деновиве на Фејсбук се појави уште една слика на четворица луѓе кои весело позираат со цела колонија убиени јастреби, птици заштитени со закон.

– Кои се овие монструми? Дали се свесни што направија? Ве молам помогнете ни да ги најдеме – објави на својата Фејсбук страница здружението за заштита на птици во Македонија.

– Најтрагично е што ова не се случува за прв пат. Овие несовесни луѓе убиваат птици заштитени со закон. На нив треба да им се одземе дозволата за оружје, но и да им се суди. Некој треба да биде казнет со казна затвор и тоа да биде пример за сите оние кои во иднина би посегнале по животот на птиците – вели Арсовска.

Луѓето на социјалните мрежи кои веќе идентификуваа двајца од четворицата ловци, бараат казна за убијците на птиците кои важат за чистачи на природата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -