fbpx
-2 C
Skopje

Колку заработуваат судиите во најсилните европски лиги?

АКТУЕЛНО

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Работата на фудбалските судии секако не е ниту малку лесна. Секоја судиска одлука се анализира, често осудува, а ретко пофалува. Арбитрите се често под лупа на тренерите, фудбалерите и навивачите, а нивната работа не е олеснета ниту со воведувањето на видео – технологијата.

Goal.com поради тоа одлучи да истражи колку пари заработуваат судиите, во англиската Премиер лига, но и во другите европски лиги наплатуваат за макотрпната работа која ја извршуваат.

Така најаматерските судии во Англија заработуваат од 20 – 40 фунти по натпревар, додека оние кои работат на врвно ниво (во премиер лига) примаат регуларни плати, но наплатуваат и повеќе за секој меч кој го судат. Најдобрите судии во Англија можат да заработат и до 70. 000 фунти (нешто помалку од 80. 000 евра) годишно. Така еден врвен судија во Премиер лигата има годишна плата од 38.500 до 42. 000 фунти, а секој досуден пенал го наплаќа околу 1150 фунти.

За разлика од Англија, останатите европски лиги судиите немаат загарантирана редовна плата, туку за нивните услуги исклучиво се наплаќа по меч.

Примања на фудбалските судии (по натпревар) во најдобрите англиски лиги.

Англија – 1150 фунти + редовни примања
Шпанија – 5200 фунти
Германија – 3150 фунти
Италија 3000 фунти
Португалија – 1000 фунти

Ова пак се најсмешните судски моменти во Премиер лигата

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ДОАЃА ВИСТИНСКА ЗИМА: Подгответе се за минусни температури и до -11 степени, еве ги деталите за наредните денови

Времето утре ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Многу солзи и емоции за легендата: Ќерката на Марадона плачеше на “Ла Бомбонера” кога играчите на Бока прославија гол пред неа

Бока јуниорс синоќа го победи Њувелс Олд Бојс со 2-0, се беше во знакот на Диего Марадина, а неговата ќерка Далма во живо го...

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...
- Advertisement -