fbpx
-2 C
Skopje

Легендата Џамбазов го извади македонското знаме во бугарското шоу на Слави Трифунов и ја запеаа „Хотел Македонија“ (Видео)

АКТУЕЛНО

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Заев: Ние немаме споделена, туку заедничка историја, Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците

Ние немаме споделена историја. Ние имаме заедничка историја. Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците кој што се борел за слободата...

Кога ќе се спомне името Игор Џамбазов, никој во Македнија не останува рамнодушен. Но, овој легендарен човек, не само што не остава рамнодушен никој во Македонија, туку истиот во минатото има воодушевено и публики од други земји.

Игор Џамбазов пред многу години, во далечната 2001 година има гостувано во шоуто на популарниот Слави Трифонов.

По самата најава на Слави, Џамбазов го стави македонското знаме на масата на популарниот бугарски шоумен, при што го започна своето гостување со зборовите: Е, вие цела историја тоа го сакате – знамињата да се близу едно до друго, вели Џамбазов.

Ако го тргнеме настрана романтичниот дел на историјата, ако пукне кај нас, ќе дојде и до вас, не во Бугарија, но до Бугарија, му вели Џамбазов во тогашната емисија на Слави Трифунов.

Џамбазов ја изведува и една од најпознатите негови песни „Хотел Македонија“, песна која се случи кога Македонија прими 350. 000 бегалци од Косово.

Еве го ова популарно гостување кое ќе остане запаметено во историјата:

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Штотуку заврши владината седница – ова се најновите донесени одлуки

Владата на Република Северна Македонија на денешната 24 седница го утврди текстот на Предлог-законот за регистрација на возила со странски регистерски таблици со одлука...
- Advertisement -