fbpx
21.8 C
Skopje

Лекај: Конечната цена на автопатот Приштина-Скопје ќе чини 700 милиони евра

АКТУЕЛНО

Министерот за инфраструктура на Косово, Паљ Лекај информира дека конечната цена на изградбата на автопатот Приштина-Скопје може да стаса до 700 милиони евра, односно околу 100 милиони евра повеќе отколку што беше првичната проекција, јави дописникот на МИА од Приштина.

Лекај синоќа во интервју за ТВ Дукаѓини рече дека работите на овој проект првично било предвидено да завршат до 1 јануари годинава.

– Конечната цена на автопатот може да стаса до 700 милиони евра, како тотал, вклучително и последното дополнително плаќање заради доцнењата и лошото менаџирање (од претходната Влада). Околу 50 отсто не се исполнети обврските кон изведувачот на работите, што предизвика и продолжување на договорот, рече Лекај.

Повеќе за ова на МИА

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -