fbpx
8 C
Skopje

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва во Гевгелија: Власта сака да завладее молкот, за да царува стравот, за да не се зборува за неправдите

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва е во Гевгелија. Вели дека Гевгелија е град кој силно го чувствува црното владеење на СДСМ и актуелната Влада.

Црнила е зборот со кој прецизно може се опише време невреме како сегашното кое ни го наметнаа. Тие, оваа црна Влада создаваат беспаќе во кое сме заглавени како во круг, мрак кој не престанува, страдање кое се продлабочува, темнина која притиска, иднина која се одзема. Тие сакаат да наметнат чувство дека како поединец губите се што сакате, се за што сте копнееле, дека ја губите среќата која толку многу сте ја посакувале. Тие сакаат да се чуствувате како скаменета фигура, како неми сведители на еден трагичен театар кој се случува пред вас. Затоа и во црно го завија АСНОМ! Ги завиваат во црно, млади и стари, сите нас, сите вас, напиша Мицкоски на социјалните мрежи.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека СДСМ животот кој го ветуваа го направија црн живот и создадоа црнила.

И овие црнила се со цел создадени, за да завладее молкот, за да царува стравот, за да доминира беспарицата, за да владее болката и неизвесноста, за да не се зборува за неправдите, за да не се делува против обесправеноста, сиромаштијата и давачките, црното здравство, образованието кое нема квалитет, земјоделието кое се урива, младите кои си заминуваат за да не се вратат. Ние ќе го победиме стравот, ќе го прекинеме молкот, ќе ја победиме црнината. Зората ќе дојде, како предвесник на новото утро за Македонија! Утро кое ќе донесе ден наместо ноќ. Црнилата кои ни ги наметнуваат се заеднички за сите граѓани, но и зората која ќе донесе успеси и која ние ќе ја овозможиме ќе биде заедничка. Сакате да се отргнете од црнилата, затоа што не сте вие тоа. А власта е токму тоа: црно време, црна сиромаштија, црно владеење. Ќе изгрее зората на слободата, порача Мицкоски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...
- Advertisement -