-2 C
Skopje

Љубчо Георгиевски до загрижените македонци: Кога се веселите на свадба со српска музика, ви текнува ли тогаш на македонскиот идентитет?

АКТУЕЛНО

Како ви се допаѓа новиот изглед на скопската стара чаршија?

Неодамна, Општина Чаир го заврши проектот за Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир, во рамките на Проектот за Локална и Регионална Конкуренција (ПЛРК)...

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Интересно видео кружи на социјалните мрежи, во кое што екс премиерот на Република Македонија Љубчо Георгиевски зборува за идентитетското прашање на македонците.

Идентитетското прашање е прашање на малцинско прашање. Такво прашање може да дискутираат курдите во Турција, во ниту една друга самостојна и независна држава никој не бара некој друг да им го признае идентитетот. Кажете ми една држава која бара некој да и признае идентитет, ние си живееме во некои сопствени фрустрации, вели Георгиевски.

Притоа тој додава дека идентитетот е музиката на која се радуваш и песните кои ги пееш. Јас сите тие загрижени македонци кога ќе направат свадба и 100 % од музиката им е српска, им текнува ли тогаш на македонскиот идентитет, кога целата свадба ќе им е со српска музика? Тогаш треба да размислуваат за македонскиот идентитет, додава Георгиевски.

Содржината на идентитетот е во формите. Сме виделе ли таква фрустрација кај албанците. Во Косово беа тие поробени од србите. Во целата таа борба кажаа ли дека се борат за албанскиот идентитет.

На крајот прифатија и држава која ќе се вика Косово, а народот албански. Имаат ли проблем тие со идентитетот, кој треба да им го признае нивниот идентитет. Ние се уште не можеме да ја напуштиме сталинистичката концепција за национален идентитет а сакаме да бидеме модерна нација.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Реакција од ВМРО НП: Се повеќе изјавите и настапите на Филип Петровски наликуваат на Македонски народни приказни

Изјавите на политичарот и аналитичарот во обид Филип Петровски во емисијата ‚‚Во Центар‚‚ кај Васко Ефтов и директните обвинувања кон лидерот на ВМРО-Народна партија...

Вистински пример: Градоначалникот на Прилеп го замени оделото и фотељата со скафандер и бел мантил

Градоначалник за пример! Човек, лекар, хуманист кој на многу доктори-политичари, пратеници и функционери им покажува како вистински се сака својот народ Работам се што треба...

Нанесете го ова на темото и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

Во Македонијава наша експерти за корона станаа сите маалски „фраери“ кои чекаат пари од тато и мама за да се напијат едно кафе со...

Со години живеам надвор од Македонија. Сум живеел во Словенија, сум живеел во Канада, а сега живеам во Швајцарија. Во сите држави во кои...

Наставник купил лажна дијагноза за да биде подолго на одмор, следувало нешто незамисливо

Еден наставник по англиски јазик идентификуван само како г-дин Ду, кој работи во приватно училиште во Внатрешна Монголија, бил принуден јавно да се извини...
- Advertisement -