fbpx
4 C
Skopje

Меј и Џонсон: Британија силно ја поддржува Македонија за ЕУ и НАТО

АКТУЕЛНО

Заев: Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце

Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце. Од срцето на мекедонскиот исток ве повикувам, на 13 декември излезете, гласајте, заокружете го бројот...

Заев од Штип: Поддршка до 20 илјади евра на млади земјоделци за поттикнување на земјоделското производство

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и заменик директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во...

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Премиерката на Велика Британија Тереза Меј и министерот за надворешни работи Борис Џонсон уште еднаш ја изразија силната поддршка за аспирациите на Македонија за членство во ЕУ и НАТО. Како што соопшти прес-службата на македонската Влада, во рамки на приемот што во чест на шефовите на владите на земјите од Западен Балкан го приреди Тереза Меј, таа и Џонсон имаа одвоена средба со премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Бујар Османи.

На одвоената средба беше изразен посебен интерес за спроведувањето на реформите во Македонија, како и за добрососедските односи и за проектите во регионалната соработка што беа акцентирани за време на Инвестицискиот самит за Западен Балкан во организација на Европската банка за обнова и развој што се одржа вчера во Лондон. Премиерот Заев информираше и за најновите активности на Владата во однос на евроатлантските интеграциски процеси, посебно нагласувајќи ги очекувањата нашата земја да добие препорака за почнување на преговорите со ЕУ, како и за очекувањата да бидеме 30. земја членка на НАТО во 2018 година.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце

Со Д-р Сашко Николов Штип останува во сигурни раце. Од срцето на мекедонскиот исток ве повикувам, на 13 декември излезете, гласајте, заокружете го бројот...

Загубивме уште еден доктор: ТАЖНА ВЕСТ – нека почива во мир

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на Фејсбук информира дека уште еден доктор го загубил животот како последица Ковид-19. Уште една жртва доктор. Нека почива...

Пристигнува нов коронавирус: Драматично предупредување на научничката која го откри Ковид-19

Кинеската научничка Си Џенгли од Институтот за вирологија во Вухан, предупреди дека во области на југот и југоистокот на Кина, популацијата на лилјаци носат...

КОНЕЧНО Заев се огласи за потегот на Бранко Црвенковски: Ќе имаме избори во април, секој може да даде свои понуди

Не му се лутам на Црвенковски за реакцијата, напротив тој треба да биде активен, рече премиерот Зоран Заев во гостување на радио емисијата „Стадион“...

Заев од Штип: Поддршка до 20 илјади евра на млади земјоделци за поттикнување на земјоделското производство

Претседателот на Владата, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа и заменик директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во...
- Advertisement -