fbpx
-1.3 C
Skopje

„Мене не ме родила жена, мене ме родила кралица“

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Автор на текстот: Сања Димитрова

Родител – еден пријател, еден добар човек и пред сè еден голем борец.

Борец – една жена која сака со сето свое срце, која работи и создава.

Денес ќе пишувам за жената која наоѓа време во доцните часови да се скрие под мекото ќебе и да си ги исплаче сите маки без другите да ја видат, ќе зборувам за жената која на плеќи ги носи сите наши разочарувања и порази, ќе зборувам за мајката која секој ден поминува покрај проблемите, но со сета сила се обидува да ги истурка и да стигне до среќата.

…Жената која девет месеци ме носела во стомак и трпела болки поради мене. За жената поради која сега седам и го пишувам ова.

Секој ден поминат со неа и секој нов разговор ме прават да гледам од друга гледна точка на животот. Ме тера да размислувам како една жена се бори и придонесува во животот. Ме тера да размислувам како еден ден јас ќе треба да се справувам со тоа. Но верувајте ми, гледајќи ја мајка ми како секој ден се бори со новите потешкотии, ме претвораат во подобар и посилен човек. Ме прават секогаш да гледам на позитивната страна од животот. Да учам и научам дека еден ден ќе треба сама да придонесувам за моето семејство и сама да се справувам со бурите кои ги носи животот.

Со текот на годините и растејќи, разбрав колку во животот ни треба женската и мајчината помош. Разбрав колку вреди една трошка поддршка во животот, и што е најважно, сфатив дека не секое дете ја има таа среќа да има безгрижно детство, знаејќи дека до него стои жена карпа, која самата себе би се сронила за да ги заштити нејзините најблиски.

Му благодарам на Бог што ја имам таа чест покрај мене да стои една таква жена. Гледајќи ја неа секојдневно и размислувајќи за нејзините постапки, јас сфаќам дека мене не ме родила жена, мене ме родила кралица.

Ти благодарам за сè што правиш во мојот живот мајка, а за мене е доволно тоа што само постоиш. Те сакам!

Посветен на нејзината мајка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фото: Ова се браќата на Јелена Карлеуша кои умешно ги крие од јавноста

Kaрлеуша отворено зборува за многу приватни работи, лични проблеми, па дури и интимни нешта кои не се за во јавност, но своите браќа Иван...

Заев се огласи доцна во ноќта: Опасно, срамно и неодговорно е однесувањето на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Обидите да се блокира работата на Собранието, во услови на светска пандемија од КОВИД-19, не е политика. Тоа е опасно, срамно и неодговорно однесување. Очигледно...

Луѓето кои ќе одбијат да се вакциниираат ќе добијат низа забрани: Без потврда нема да може да посетуваат ресторани, кафулиња, кино сали

Британски министер порача дека луѓето кои ќе одбијат да се вакцинираат против коронавирус нема да може да се вратат во нормала, односно без потврда...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...
- Advertisement -