fbpx
10.8 C
Skopje

Меркел: Немојте да останете дома, референдумот е отварање на портите на Македонија за влез во ЕУ и НАТО

АКТУЕЛНО

-Ви го честитам Денот на независноста. Се радувам што 25 години имаме дипломатски односи кои се интензивни, пријателски и успешни. Околи 100.000 граѓани од Македонија живеат во Германија кои се мост меѓу двете земји – изјави канцеларката на Сојузна република Германија, Ангела Меркел, на зедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев.

-Сакаме да имаме и поинтензивна врска меѓу земјите. Сојузната влада и јас се залагаме за продлабочување на врските. Референдумот е отворање на портите за вашата земја за влез во ЕУ и НАТО. Потребно е уште многу работа, но предуслов е успешен референдум. 30 септември е историска шанса и немојте да останете дома. Искоирстете ја демократската можност да го кажете она што го мислите за инднината на вашата земја – изјави Меркел.

Меркел потврди дека е испратен и советник за економски прашања со цел да ја поддржат вашата Македонија во понатамошниот пат на реформите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -