fbpx
2.8 C
Skopje

МИСТЕРИЈА! Свештениците и верниците запрепастени: Статуата на Мајка Богородица во солзи! (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Надлежните институции го испитуваат феноменот со статуата на Мајка Богородица, која „плаче“ во црква во Нов Мексико.

Статуата која се наоѓа во католичката црква, дадена е на хемиска анализа, на која е утврдено дека солзите всушност се од маслиново масло.

„Некои од сведоците тврдат дека осетиле и мириз, сличен на оној кој го користиме за благослов, крштевки и други обреди“, изјави бискупот Оскар Кант.

Во тек е истрага со цел да се утврди кој вид на течност е откриен во шупливата бронзена скулптура, пренесува Фокс Њуз. Бископот вели дека ја прегледал нејзината внатрешност и дека не пронашол ништо невообичаено.

https://youtu.be/eD6A8h6v4QU

„Освен пајажини, внатре немаше ништо друго. Ја сликавме и ја прегледавме статуата“, изјави Кант, кој додаде дека мора да се испита дали солзите се лажни.

„Дури и солзите да се лажни, не знам како тоа е изведено. Статуата е од појачана бронза, а во внатрешноста е шуплива“, заклучи бископот.

Ако црквата заклучи дека солзите се натприродна моќ, ќе мораат да одлучат дали доаѓаат од бога или од злите духови.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -