fbpx
6.8 C
Skopje

Мицкоски со апел за амнестија за учесниците во настаните од 27 април во Собранието

АКТУЕЛНО

Со оваа влада ја губиме државата порача од протестот во Струмица лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Тој пред струмичани говореше дека власта работи на уништување на самодовербата на народот. Според него моменталните владини политики се насочени кон тоа да се убедат граѓаните дека се во безизлезна ситуација и дека мора да прифатат промена на името.

Мицковски во својот говор не зборуваше за референдумот, но зборуваше за европската перспектива на Македонија. Рече дека нема интеграција во Европа пред самите во Македонија да се интегрираме. Според него за во Европа е потребно труд и напорна работа. Тој уште еднаш го потврди и барањето за амнестија за учесниците во случувањата од 27 април.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -