fbpx
1.3 C
Skopje

Мухиќ за 27. април: Позади демонстрантите постоеше команден штаб

АКТУЕЛНО

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

На денешното рочиште за настаните од 27 април 2017 година, пратеникот Ферид Мухиќ, изјави дека дошол до впечаток дека позади се, постои команден штаб. Тој успеал да наслушне одредени дијалози додека се криел во една од салите во Собранието.

„Првата работа беше кога дојде некој човек кој праша: „Што стана со Села?”. Следеше одговор: „Села е готов”. „А останатите?”, праша гласот на што одговорот беше: „Ќе видиме, засега е само Села”. Односот на авторитетот на тој што прашуваше и тој што одговараше ми сугерираше за некаква хиерархиска поставеност помеѓу нив. Вториот момент е кога еден човек со капулјача на глава, црна маичка и бермуди дојде, ме виде и дури пријателски ми рече да останеме тука и да не излегуваме. Потоа дојде еден друг глас и рече: „Изгледа дека доаѓаат шиптарите со оружје”. Овој рече: „Провери, не брзај ако е точно дај им оружје на луѓето”, изјави Мухиќ, сведочејќи во Кривичниот суд за настаните од 27 април ланската година.

Обвинителката го запраша како се чувствувал во тој момент, на што тој одговори дека стравот никогаш не била негова карактеристика, но додаде дека бил длабоко потресен. Мухиќ рече дека бил разочаран од неговите колеги од ВМРО-ДПМНЕ, мислејќи дека тие ќе застанат пред демонстрантите и ќе кажат дека Собранието е заеднички дом.

„Имам добра меморија, не заборавам, но простувам“, рече Мухиќ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...
- Advertisement -