fbpx
-2 C
Skopje

Муса Џафери: Рано е да се коментира за коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Претседателството на ДУИ ќе одлучува какви чекори ќе преземе во однос на составувањето на новата влада откако денеска претседателот Ѓорге Иванов му го додели мандатот на Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ, вели за „Фокус“ Муса Џафери, поранешен вице-премиер и десна рака на лидерот Али Ахмети.

„Сите опции се отворени. Прво треба да видиме како правните експерти ќе го толкуваат Уставот. Нема ни час откако е доделен мандатот, се уште не сме ги направиле потребните консултации. Ќе излеземе со став откако ќе заседава претседателството на партијата. Има повеќе прашања – колку евентуалната нова влада ќе има капацитет, која ќе биде рамката и што е најдобро за државата. За сите овие прашања треба да се разговара во наредните 20 дена, колку што е законски предвидениот рок по додлеувањето на мандатот. Можно е ова да биде нова фаза во политичката криза“, вели Џафери.

На прашање на „Фокус“ дали ДУИ би коалицирала со ВМРО-ДПМНЕ, Џафери одби директно да одговори, додавајќи дека само дека „прерано е да се коментира било што и дека ставот на ДУИ дополнително ќе биде соопштен, откако ќе бидат разгледани сите можни опции“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -