fbpx
6.8 C
Skopje

Нагло ќе паднат температурите: Очекувајте и невреме и силен ветер, најнова анализа

АКТУЕЛНО

Уште од утре (понеделник) попладне најпрво на север и Долж Повардарието, а навечер насекаде низ државава ќе дува засилен, повремено локално и силен ветер од северен и од северозападен правец кој на некои места ќе достигнува брзина до околу 80 км/час а сето ова ќе услови нагло заладување и пад на температурите дури за 10 до 15 степени, стои во анализата на Славчо Поповски.

Облачноста делумно ќе се зголем,и а мали се условите за сосема слаб и локален дожд.

Максималните дневни температури утре (понеделник) ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 34, 35 степени меѓутоа од попладне најпрвин на север, а потоа насекаде нагло ќе опаѓаат.

Од втоник па натаму минималните температури ќе бидат многу ниски и понекад еќе се спуштаат дури и до околу па и под нулата додека максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот само од 15 до 23 степени.

Добро е да ве посоветуваме додека сте во ситуација да ви се случи силен ветер додека се наоѓате надвор да бидете внимателни.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -