fbpx
11 C
Skopje

Најбаналното прашање од полугодишен тест на деца од 4-то оделение (Фото)

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

На социјалните мрежи, масовно се споделува фотографија со прашање од полугодишен тест на дечињата од 4-то оделение, кое гласи вака: Потесно семејство се состои од

а) неколку генерации од исто семејство кои живеат заедно
б) еден родител
в) двајца родители кои ги одгледуваат своите деца

На ова, легитимно се поставува прашањето: Дечиња што живеат со еден родител, немаат 2 родители, поради различни околности, смрт на едниот од родителите, родители кои се разведени итн итн, како би го разбрале прашањето и што би одговориле на истото?

Ова е само едно од прашањата кои на децата од 4-то оделение во Македонија им се упатени на полугодишен тест.

Друго прашање, кое исто така има дискриминирачки однос спрема децата и веројатно оние кои живеат само со еден родител се чувствуваат незгодно кога ќе им се најде пред очи, гласи вака:

Залепи фотографија од свадбата на твоите деца родители (или нацртај ги.)

Напиши ја датата кога твоите родители стапиле во брак. Татко ми тогаш имал Х години, а мајка ми Х години. Во брак се Х години.

Објавите се споделени и на популарната ФБ страница „Приказни од булеварот“ каде има бројни реакции и коментари, но и критики до надлежните од Образование, бидејќи со прашањава се смета дека децата се нетретирани еднакво, бидејќи не секој живее со двајца родители кои се во брак.

Дечиња што живеат со 1 родител, немаат 2…како да го разберат прашањево и што да одговорат?И колку вие од образовање сте морони од 1 до 10?

Posted by Приказни од булеварот on Tuesday, December 25, 2018

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ: Апасиев е Чегевара на батерии

Твит на Димче Арсовски од ВМРО ДПМНЕ Стојанче Ангелов ќе биде главен лик во кризнава состојба. Ќе се бориме со пандемија на чело со Стојанче...

Убава вест: Државата започна со исплата од 11.000 денари до 14.000 денари за сите граѓани кои се во оваа категориј на пензионериа

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за ноември почнуваат да се исплаќаат од денеска, предвреме и етапно, со цел да се...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Спасовски: Развоен буџет за модерна полиција и достојни услови за полицајците и во 2021 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го презентираше буџетот на Министерството за наредната година, посочувајќи притоа дека тој е развоен и дека ќе...
- Advertisement -