fbpx
-3 C
Skopje

Најдобрите пет совети за успешно слабеење

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Диетите не се лесни и оние кои сакаат да ослабнат знаат колку тоа е навистина тешко. Иако е во прашање чиста математика, потрошувачка и внес на калории, често утеха бараме и во разните совети и трикови. Издвојуваме некои проверени совети кои би требало да имаат ефект и на Вашата тежина.

Глад

Чувствувате интензивна потреба за храна. Всушност, ужасно сте гладни и поголемиот период од времето размислувате за храна.

Како тоа да го пребродите? – не пресоконувајте го појадокот. Ако сте гладни во првите неколку дена од диетата, тоа е така затоа што Вашето тело произведува поголемо количество хормон наречен грелин, кој е директно одговорен за чувството на глад. За да го намалите нивото на грелинот, а воедно да го контролирате внесот на калориите, фокусирајте се на појадокот.

Истражувачите во Холандија откриле дека лицата кои го започнуваат денот со висококалоричен оброк од протеини и сложени јаглени хидрати произведуваат и до 33% помалку грелин, подолго време чувствуваат ситост и лесно ги поднесуваат нападите на глад.

Целта е за појадок да изедете 20% од дневните калориски потреби (околу 35% калории). Одлучете се за кајгана со едно јајце, парче интегрален леб и еден домат или чинија житарки со немасен јогурт или млеко и овошје, додека третата можност е посно кравјо сирење и интегрален тост.

Напнатост

Започнувате да ги губите нервите и подолг период од времето чувствувате напнатост.

Како тоа да го пребродите? – насочете го вниманието на пријателите и семејството. Не е никаква тајна тоа што диетите се подеднакво тешки како за психата така и за телото. Неодамнешното истражување на Калифорнискиот Универзитет направило корелација на диетите со хроничниот стрес. Не е чудно, бидејќи голем дел од диетите го менуваат однесувањето, што може да биде мошне стресно.

За жал, овој стрес и напнатост се причина поради кои луѓето се откажуваат од диетите. А тоа не само што може да Ве врати кон старите нездрави навики, туку може и дополнително да Ве здебели, бидејќи кортизолот, хормонот на стрес, го забавува слабеењето. Побарајте утеха и потпора во кругот на семејството и пријателите, или дајте им задача да Ви помогнат во бората со килограмите.

Истражувачите од Велика Британија пронашле дека жените кои започнале диета во група, полесно и побрзо слабеат со помалку стрес, отколку жените кои сами се снаоѓаат со овој проблем. Подршката е мошне важна во процесите на држењето на диетата. Таа ви овозможува да ги поделите своите фрустрации со останатите лица и да научите како да се носите со нив. Верувајте во себе – доколку сте достигнале до тука, бидејќи за само неколку дена се може да постане полесно. Докажано е дека после 21-иот ден, повтореното однесување станува навика. 

Желба за грицки

Имате неконтролирана желба да јадете благо или нездрави солени грицки.

Како да го пребродите ова? – јадете почесто. За време на завршните 14 дена од менструалниот циклус (лутеинската фаза), прогестеронот е зголемен. Кога тоа ќе се случи се намалува нивото на хормонот на среќа – серотонин, заедно со нивото на ендорфинот и допаминот, хемикалија која му помага на телото во борба против стресот. Оваа комбинација е причина за лошото расположение и добриот апетит. Покрај тоа, за време на оваа фаза се зголемува чувствителноста на инсулинот, што може да ја зголеми Вашата желба за храна.

Додека овој период трае, консумирањето на шест или повеќе мали оброци на ден го стабилизира нивото на шеќерот во крвта, го намалува заморот, но и го спречува летаргичното чувство кое може да доведе до прејадување.

Без напредок 

Сказалките од вагата се на исто место, и покрај Вашите најдобри напори.

Како да се преброди ова? – пробајте ги Вашите најтесни фармерки. За отприлика шест месеци контролирана исхрана и редовно вежбање ќе приметите повеќе мускули и помалку масни наслаги. Тоа е одлично – дури и ако сказалките на вагата не се поместени! Мускулното ткиво е потешко од масното ткиво бидејќи се состои од 70% вода, додека маснотиите содржат до 20% вода.

Дури и ако вагата стои, тоа не значи дека не слабеете! Нормално дека напредувате, бидејќи новите мускули помагаат да согорувате уште повеќе маснотии. Значи што повеќе мускули имате, толку повеќе калории согорувате – дури и додека не вежбате. За да ја одбегнете фрустрацијата, пронајдете нови начини за да го мерите напредокот. Дали ви е облеката удобна? Можете ли да разговарате додека трчате? Изгледате ли подобро и позатегнато? Се тоа вреди, ако не и повеќе, од она што Вашата вага го покажува.

Стари навики

Може да се јават два проблема кога држите диета – да “замислите” дека знаете апсолутно се за слабеењето, а вториот проблем се јвува кога ќе ја постигнете посакуваната тежина, да прекинете со диетата и да се вратите на старите навики. 

Како тоа да го пребродите? – станете свесни дека Вашата борба никогаш не престанува. После една година веројатно сте засновале здрав принцип на исхрана и вежбање, како дел од секојдневието. Но не сте готови, денес е подеднакво тешко да се одржува телесната тежина исто толку колку и слабеењето, и потребно е за тоа да водите сметка.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Имаат право да го мразат и ДПМНЕ и СДСМ: Се што кажа, денес е реалност, се што ќе каже за во иднина ќе стане...

Прочитај повеќе Имаат право да го мразат и едните и другите. И неговите, оние од ВМРО-ДПМНЕ кои ги создаде и кои во 90-тите се натпреваруваа...

Еkспертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човеk може да ја направи по примањето на вакцината против Kовид-19

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите. Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да...

ТАЖНА ВЕСТ Имаше само 24 години: Почина синот на славнaтa манекенка koја пленеше со својата убавина

Тој тргна по стапките на својата славна мајка, која го магепса светот со својата убавина во 90-тите години, но според странските медиуми, страшниот пороk...

Најнова временсka прогноза за виkендот

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во западните делови од земјава ќе има услови за повремени врнежи од...

Најново: Во Грција ќе можат да влезат и неваkцинираните

Прочитај во продолжение Во никој случај нема да биде услов за некој да влезе во Грција, да мора претходно да прими вакцина, потенцираше министерот за...
- Advertisement -