fbpx
3 C
Skopje

Новите пратеници ги добија своите уверенија

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

 

Државната изборна комисија денеска на овластените претставници на политичките партии им ги врачи уверенијата за добиените пратенички мандати.

На предвремените парламентарни избори, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, коалицијата предводена од СДСМ  49, ДУИ  10, Движење Беса  5, Алијанса за Албанците  3 и ДПА  2 пратенички места.

Претседателот на ДИК, Александар Чичаковски, рече дека извештајот за спроведените избори до Собранието ќе биде доставен во текот на денешниот ден. Освен до Собранието, извештајот ќе биде доставен и до Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги и ќе биде објавен на официјалната веб-страница на ДИК.

Чичаковски уште еднаш повтори дека изборите биле спроведени во согласност со законските прописи и дека поминале во фер и демократска атмосфера.

Претставникот на СДСМ, Стефан Богоев, рече дека ставот на партијата е што поскоро да се свика Собранието за да може побргу да се формира владата.

 Поради деликатноста на ситуацијата во која се наоѓа Македонија во моментов, само би истакнал дека нашиот став е час поскоро да се свика Собранието на конститутивна седница, за што побргу да може да се формира новата влада бидејќи, како што видовме на минатите избори, граѓаните гласаа за промени и граѓаните очекуваат промени. Затоа би нагласил дека очекуваме Собранието што поскоро да се свика за да може новата влада да биде избрана и Македонија конечно да оди напред – изјави Богоев.

Арбер Адеми од ДУИ рече дека сите треба да се фокусираат на реформските процеси за да се врати земјата на евроатланскиот пат, а од Собранието и од Владата очекува да работат за доброто на сите.

Конституирањето на Собранието треба да се случи најдоца до 31 декември, односно 20 дена по одржаните избори.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Земјотрес во Македонија – ноќеска се тресеа овие градови во земјава

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22:43 часот е почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово, соопшти денеска Сеизмолошката...

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...
- Advertisement -