fbpx
15 C
Skopje

Обама за своите говори наплаќа по околу 400.000 долари

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама за своите говори на разни конференции наплаќа по околу 400.000 долари.

В понеделник, тој ќе се обрати пред највлијателните претставници од здравствената индустрија на САД, на конференција во организација на американската компанија „Кентор Фицџералд“, на која ќе зборува за Законот за здравство од 2010 година, познат како „Обамакер“.

Се претпоставува дека за говорот ќе му бидат исплатени околу 400.000 долари.

Обама во август годинава се обрати на собир во Њујорк, кој го организираше приватната фирма за банкарски менаџмент „Нортерн Траст“, за што му беа исплатени околу 400.000 долари.

Од мај годинава, Обама го наплати своето присуство на разни собири во Италија, Германија, Велика Британија, Канада, Индонезија и Јужна Кореја.

– Откако ја напушти функцијата, претседателот Обама присуствуваше на приватни и јавни настани, платени и неплатени. Притоа тој донираше два милиона долари за програмата за деловна обука за млади со ниски примања, изјави портпаролот на Обама, Кевин Луис.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -