fbpx
7 C
Skopje

OECD: Потребен е втор референдум за Brexit за да се спаси британската економија

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Експерти од Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) ја советуваат власта во Британија да одржи втор референдум за Brexit за да зачува британската економијата од сериозни потреси. ОЕЦД смета дека ќор-сокакот во разговорите Брексит ја загрозува британската економија. Предложената алтернатива е осмислување на одлуката и поништување на повлекувањето на земјата од ЕУ.
„Ако Brexit биде прекинат поради политичко решение (промена на мнозинството, нов референдум и др.), позитивниот ефект врз економскиот раст ќе се осети веднаш“, се вели во извештајот на организацијата. Предлогот ги налути гласачите за излез од Унијата, но ја поддржа тезата на експертите, повикуваат за втор референдум за Brexit. Од ОЕЦД сметаат дека излезот на Велика Британија без постигнат договор со ЕУ ќе ја чини британската економија 40 милијарди фунти до 2019 година Во пракса организацијата ја допушта можноста за неуспех на преговорите и „цврст“ Brexit. ОЕЦД сепак признава дека преговорите за Brexit се тешки за предвидување и би можеле „да се покажат поповолни за двете страни“. Постои и ризикот Шкотска и Северна Ирска да гласаат “за” останување во ЕУ на еден втор референдум, бидејќи Унијата има голем удел врз нивните национални економии.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...
- Advertisement -