fbpx
6.8 C
Skopje

ОФИЦИЈАЛНО: Донесена пресуда за тепачите на Села, ќе лежат 80 години затвор

АКТУЕЛНО

Затворски казни од 10,6 до 13,6 години, ги осуди седумината обвинети за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села или заеднички вкупно 81 година робија.

 

Обвинетиот Кире Георгиевски е осуден на 13 години, а иста казна доби и Александар Јаневски Тошт, половина месец повеќе, односно најголема казна од 13,6 години доби Никола Војминовски. По десет години и шест месеци добија Андреј Мицов, Николче Димитриевски, Оливер Ошавковски и Коста Делов.

Според кривичното дело за кое се гонеа, на обвинетите им се закануваше затворска казна од 5 до 15 години.

-Обвинетите со умисла се обиделе од живот да го лишат пратеникот Зијадин Села, рече судијката Славица Андреевска.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -