fbpx
-3.7 C
Skopje

Oсветена новоизградената црква „Свети Лука“ во Виница

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Во присуство на голем број верници од Источна Македонија и со света божествена архиерејска литургија денеска во Виница беше осветен новоизградениот храм „Свети Лука“, ктиторство на виничанецот Горан Ангелов.

Со светатата божествена архиерејска литургија чиноначалствуваше  неговото блаженство архиепископот  г.г. Стефан во со служение на митрополитите Иларион и Аганатангел и свештеници од Брегалничката епархија.

Обраќајки им се на присутните верници поглаварот на МПЦ ОА г.г. Стефан истакна дека денешното осветување на овј нов храм посветен на светиот апостол Лука  се совпаѓа со одбележувањето на 50 годишнинатата од возобнувањето на МПЦ ОА.

Тој се заблагодари за ктиторството на Ангелов за овој велчичествен храм во Виница кој во иднина ке биде собиралиште на голем број верници од овој дел на државата. Поглаварот на МПЦ ОА г.г. Стефан на ктиторот Горан Ангелов му додели орден од МПЦ за новоизградениот храм.

Агелов потоа пред присутните верници ја предаде во управување на МПЦ ОА црквата „Свети Лука“ во Виница.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Во пресрет на Богојавление: „Кој вика дека го нема“: По две недели пронајден првиот крст кој го фрлаше попот на Водици во Пробиштип откако...

Потсетување во пресрет на Богојавление: На Богојавление попот во Пробиштип мораше двапати да фрла свет крст во базенот, затоа што првиот исчезна откако беше...

Марија Пијaнманов и сопругот со париско кафе: Поздрав од Париз „мали маkедончиња“

Некои ги хејтаат, други ги обожаваат. Најчесто може да ги сретнете на социјалните мрежи, каде што споделуваат фотографии од нивните дружби по европските метрополи...

Kонечно посочија кој ден од оваа недела се очекува најмногу СНЕГ: Времето до среда ќе биде студено, а четврток подгответе се за снежна поkривка

Ведро и особено студено во утринските часови ќе биде времето до среда, проследено со слаб до умерен северен ветер, информираат од УХМР. Од среда ќе...

Веднаш до Македонија: Штотуку споделено за СИЛЕН земјотрес во соседна Грција

Земјотрес го погоди грчкиот остров Крит утринава, а епицентарот бил во морето, на 52 километри североисточно од Ситија. Јачината на земјотресот била 4,2 степени, иако...

Трогaтелнаа исповед: Ја оставил еден час пред венчавката: Eден час пред олтарот влетал и го изговорил ова

Синди Маисонев секој ден се сеќава детелно на денот кога требало да се омажи за својот вереник, момчето кое го запознала пред две години,...
- Advertisement -