fbpx
13.8 C
Skopje

Петров: Бараме Владата да си поднесе оставка!

АКТУЕЛНО

Граѓаните со транспаренти и со развиорени знамиња во рацете извикуваа слободна Македонија. Тие изјавуваа дека дојдени се да кажат дека се за Макединија. Јавно побараа Владата да си поднесе оставка, собранието да се распушти и да се оди на предвремени избори

Околу илјади граѓани – подржувачи на движењето “Бојкотирам” со оро ги прославија резултатите од Референдумот со кој, според нив, се зачува идентитетот на Македонците.

Граѓаните со транспаренти и со развиорени знамиња во рацете извикуваа слободна Македонија. Тие изјавуваа дека дојдени се да кажат дека се за Макединија.

– Еднаш мора да се знае дека сме за Македонија за век векови – извикуваа насобраните граѓани.

 

Денес е голем ден, ги одбранивме името и идентитетот. Со Македонија постоиме, без Македонија ќе нè снема, изјави претседателот на Семакедонскиот конгрес, Тодор Петров, кој посочи дека ги отфрлаат резултатите од референдумот и бараат оставка од Владата.

„Бараме Владата да си поднесе оставка, Собранието да се распушти и да се оди на вонредни избори“, додаде Тодор Петров.

Претседателот на Светскиот македонски конгрес, Тодор Петров прочита 18 точки од како што ја нарече Декларацијата на движењето, меѓу кои бара поништување на Договорот кој Македонија го потпиша со Грција. Тој го повика Основното јавно обвинителство да поднесе кривична одговорност за македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров како потписник на тој договор.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -