fbpx
-4 C
Skopje

Пјонгјанг: Во секој момент може да избие нуклеарна војна

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Северна Кореја предупреди дека ситуацијата на Корејскиот полуостров достигнала точка од која нема враќање и оти нуклеарна војна би можела да избувне во секој момент.

Заменик-амбасадорот на Северна Кореја во ОН, Ким Ин Рјонг синоќа порача дека неговата земја никогаш нема да се врати на преговарачка маса за нејзината нуклеарна програма доколку САД ја задржат „непријателската политика“.

-Нуклеарна војна може да избувне секој момент, предупреди Рјонг во обраќањето пред Комисијата за разоружување на Генералното собрание на ОН.

-Сѐ додека САД водат непријателска политика и не биде отстранета во целост нуклеарната закана, без разлика на условите, нема да се вратиме на преговарачка маса за нашата нуклеарна програма и балистичките ракети, рече Рјонг.

Тој истакна дека Северна Кореја е единствената земја во светот која од 70-те години на минатиот век е цел на толку екстремни и директни атомски закани од САД и истакна дека неговата земја има право да поседува нуклеарно оружје за самоодбрана.

Рјон притоа укажа на големите воени вежби кои САД и Јужна Кореја ги изведуваат секоја година и во кои се користат „нуклеарни потенцијали“ и истакна дека уште поопасен е, како што го нарече, американскиот план за изведување тајни операции за соборување на севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун.

Потпретседателот на парламентот на Северна Кореја Ан Дон Кјун претходно изјави оти Северна Кореја нема да преговара за својот нуклеарен арсенал додека САД продолжат со „закани и непријателска политика“.

Тензиите меѓу САД и Северна Кореја се зголемија по низата нуклеарни проби на Пјонгјанг и дополнителните санкции на ОН кои се воведени на иницијатива на Вашингтон.

Извор: Нова ТВ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -