fbpx
-6 C
Skopje

Погледнете го на време својот пасош: Ако ви е издаден од 2009 до 2010 година можат да ве вратат од граница

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Поголемиот број на граѓани на Србија добиле известување дека мораат да ги погледнат своите пасоши односно дека на истите во наредните неколку години ќе им истече биометрискиот пасош кој беше воведен во Србија пред 10 години, колку што трае и нивниот рок на важење. Тоа направи големи гужви на шалтерите, а предупредувањата се дека тие ќе бидат се помасовни како што се наближува летото.

Поголемиот број на биометриски пасоши се издадени од 2009 до 2010. година, што значи дека рокот им истекува оваа и наредната година.

Затоа, добро погледнете кога ви истекува пасошот односно до кога е неговата важност, предупредуваат во Србија.

Од МВР на Србија велат дека ги преземаат сите неопходни мерки како би се издавањето на пасошите одвивало во забрзана постапка, без никакви гужви на шалтерите во институциите кои се надлежни за тоа.

Во меѓувреме во Србија се одвиваат големи протести на кои се бара оставка од првиот човек на Србија, претседателот Александар Вучиќ. До власта беа упатени повеќе пораки, а истите ги изнесе актерот Бранислав Лекиќ од Демократската странка (ДС), кој кажа дека доколку до овој 13 април не се исполнат условите, „цела Србија ќе се собере во Белград на 13 април“.

Од друга страна Вучиќ рече дека опозицијата мора да се одлучи дали е за избори или не, испраќајки уште еднаш јасна порака дека државата нема да дозволи насилства во Белград.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -