fbpx
8 C
Skopje

Попова: Ветија – не остварија поврат на ДДВ

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...
Попова вели дека Зоран Заев ветуваше дека преку оваа мерка граѓаните на крајот на секоја календарската година ќе добиваат 30.000 денари по основ на поврат на ДДВ.

СДСМ или свесно ги лажеше граѓаните или се целосно неспособни да го реализираат ветеното. Резултатот на крајот е ист. Животот дојде за Зоран Заев и функционерите околу него, а граѓаните осиромашуваат, обвинува Ирена Попова од ВМРО-ДПМНЕ.

-Мерката за поврат на 15% на ДДВ е најголемата предизборна лага на СДСМ. Немаше изборен собир на кој Заев не се фалеше дека со оваа мерка секое семејство ќе добива 30.000 денари, односно 13 плата на крајот на секоја календарска година. Зоран Заев ветуваше дека оваа мерка ќе биде првата мерка на владата на СДСМ. Зоран Заев излажа, рече таа.

Попова вели дека Зоран Заев ветуваше дека преку оваа мерка граѓаните на крајот на секоја календарската година ќе добиваат 30.000 денари по основ на поврат на ДДВ.

-Не само што оваа мерка не беше реализирана веднаш, туку не е имплементирана ниту денес, година ипол по изборите во 2016 година. Скоро една година откако Зоран Заев е премиер оваа мерка е се уште мртво слово на хартија. Заев си поигра со граѓаните ветувајќи дека преку оваа мерка ќе има повеќе пари за граѓаните. Граѓаните се разочарани и револтирани. Скоро година дена откако СДСМ е на власт, наместо повеќе пари за граѓаните, СДСМ ја спроведува политиката повеќе пари земени од граѓаните. Со задолжување од над 1.4 милијарди евра и со голема веројатност дека ова темпо да продолжи и во иднина, владата забрзано ги осиромашува граѓаните. 9 месеци граѓаните се сведоци на економско фијаско. Нема мерки и нема проекти. Нема повеќе пари за граѓаните, има само повеќе пари за елитата во врвот на СДСМ. Власта наместо да го остварува ветеното, веќе 9 месеци спроведува штетни политики, склучува штетни договори и се обидува да носи неуставни закони, вели Попова.

Таа заклучи дека граѓаните се разочарани од СДСМ.

-СДСМ ги излажа. Мерките кои ги ветуваа како итни и интервентни се испоставија како една обична лага, заклучи таа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...
- Advertisement -