fbpx
-2 C
Skopje

Поразот е значителен, Груевски веднаш да си поднесе оставка

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

ВМРО ДПМНЕ треба и мора да се реформира – нашите пораки беа игнорирани, а Никола Груевски самоволно одлучи да ја однесе партијата во овој срамен пораз. ВМРО низ историја поминувало низ многу победи и порази. Сакаме да испратиме порака до сите наши членови: Секој крај е знак за нов почеток. ВМРО ДПМНЕ ќе се реформира и ќе биде повторно силна политичка партија. Ги повикуваме сите членови, од сите структури, сите функционери на ВМРО ДПМНЕ масовно да се приклучат кон инциијативата за реформи во ВМРО ДПМНЕ. Го повикуваме Никола Груевски да си поднесе оставка како претседател на ВМРО ДПМНЕ и да овозможи низ еден демократски процес членовите да изберат нов лидер. Упатуваме порака и до СДСМ на воздржаност и без реваншизам кон членовите на ВМРО ДПМНЕ.

ВМРО ДПМНЕ како политичка партија ќе се реформира и ќе биде носител на политичкиот консензус. ВМРО ДПМНЕ ќе чекори кон патот на слободата и ќе придонесе во процесот за развој на Република Македонија, истакнаа на вечерашната прес конференција реформаторите од ВМРО ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...
- Advertisement -