3.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

Киднапирањето на Пол Гети, вистинската приказна позади филмот „Сите пари на светот“

“Сите пари на светот” е еден од најочекуваните филмови оваа година – тоа е така не само поради фактот што режисерот Ридли Скот одлучи  во последен момент, да ги сними на ново сцените во кои учествуваше Кевин Спејси, кој беше отстранет од филмот по секс-скандалите околу него.

Во основата на ова филмско остварување стои навистина интригантна реална приказна која се случува во семејството на најбогатиот човек во светот во 1973 година

Филмот раскажува за чудниот случај со киднапирањето на 16-годишниот Пол Гети, внук на познатиот нафтен магнат Џеј Пол Гети (лик што требаше да биде толкуван од Спејси). Милијардерот одбива да го плати откупот за спасувањето на момчето, иако бараната сума претставува мал дел од неговото огромно богатство.

Неговото однесување предизвикува недоумица дури меѓу киднаперите на Пол Гети, кои со месеци не успеваат да ги договорат условите за ослободување на киднапираниот.

Каква всушност е историјата околу киднапирањето на Пол Гети?

Уште како тинејџер внукот на милијардерот има чудна славна – 16-годишното момче живее во Рим, живее во стан заедно со двајца сликари, не оди на училиште, се облекува како боем, носи долга кадрава коса и е наречен “Златното хипи”.

Во утрото на 10 јули 1973 година Пол се прибира пешки кон својот дом, кога покрај него запира возило. Возачот го прашува “Извинете, господине, вие ли сте Пол Гети?”. Кога момчето го потврдува својот идентитет, напаѓачите го ставаат во колата.  и го носат во непознат правец, надвор Рим.

Во периодот на киднапирањето морале да преместуваат Пол на неколку различни локации. Една од скривниците на киднаперите била во пештера. Цело време мажите носат маски, за да не може момчето да ги види нивните лица. Во почетокот му дозволувале да слуша радио, му обезбедувале услови да се искапи, му ветиле дека нема да го повредат, ако ги исполнува нивните барања.

Напаѓачите веруваат дека целата “работа” ќе заврши прилично брзо. Сепак, приказната се развива со неочекувано сценарио.

Малку по киднапирањето, мајката на Пол добива белешка со содржина “Мила мамо, се најдов во рацете на киднаперите. Не дозволувај да ме убијат! Полицијата да не се меша. Апсолутно не смееш да ја примиш ова порака како шега. Не зборувај пред медиумите за моето киднапирање “.

 

Износот што го сакаат киднаперите како откуп за животот на Пол, е импозантна – близу 17 милиони долари (10 милијарди италијански лири). Ултиматумот доаѓа во писмо-колаж со отсечени букви од списанија.

Проблемот е во тоа што ниту Пол ниту мајка му Гејл имаат пристап до богатство на Гети.

Во тоа време таткото на Пол – Џон Гети – живее далеку од семејството во Англија, каде се бори со зависност од дрога. Кога Гејл му соопштува дека Пол е киднапиран, тој одбива да се јави на сопствениот татко – милијардер, за да побара пари за откупот. На крајот Гејл се обидува сама да се поврзе со својот свекор, за да побара помош – но овој пат таа се соочува со ѕид.

Киднапирањето на Пол Гети совпаѓа со нафтената криза од 1973 година Во тоа време цените на бензинот скокаат толку високо што дури дневната добивка од компаниите на Гети би била доволна за исплата на откупот.

Дедото на Пол комуницира ретко со внукот, се однесува со некое потценување кон него. Смета дека ги повторува грешките на неговиот син Џон и не сака да има контакт со двајцата, додека не се поправат.

Во текот на неколку месеци по киднапирањето на Пол, Гети е убеден дека не станува збор за кривично дело, а за игра на внукот му, со цел изнуда на пари.

По притисокот од мајката на киднапираното момче, Џеј Пол Гети конечно објавува дека нема да го плати откупот.

“Имам 14 внуци – ако платам дури и пени откуп, утре ќе имам 14 киднапирани внучиња”.

Формално, неговата позиција се базира на принципот дека сериозниот криминал не треба да се толерира по секоја цена. Сепак, репутацијата на милијардерот како стар скржавец, кој ја користи секоја можност да заштеди мали суми на пари и да го зачува своето богатство за себе. Тврдоста на Гети се чини неразбирлива дури и за киднаперите. Еден од мажите задолжен за комуникација со семејството е навистина изненаден од тоа како најбогатиот човек во Америка може да одбие да ја плати сумата.

Преговорите со семејството траат толку долго што некои од киднаперите почнуваат да се колебаат дали има смисла да останат во шемата.

Едно утро, киднаперите му нудат алкохол на Пол. Момчето сфаќа дека ќе следи нешто е непријатно.  Неговите стравови се вистинити – мажите му го пресекуваат десното уво.

Увото на Пол Гети било испратено во весникот Il Mesagero во Рим.

Се појавува нов ултиматум: ако семејството и понатаму смета дека ова е шега, второто уво наскоро ќе пристигне. Тие ќе почнат да го “враќаат”, но на парчиња.

Ова е моментот кога се крши волјата на дедото.

Мајката на Павле успеала да договори со киднаперите за значајно намалување на цената на откупот на околу 2,9 милиони долари. Џеј Пол Гети се согласува да даде 2,2 милиони долари, а останатите 700.000 долари ги позајмува на својот син со 4% каматна стапка.

Семејството испраќа еден Американец по име Флечер, кој мора да ги предаде парите на киднаперите. Сепак, трансферот на откупот го следат двајца истражни полицајци преправени како обични патници. По операцијата која трае еден месец се уапсени девет лица се уапсени, но има докази за само двајца од нив.

На 15 декември 1973 година, Пол Гети е ослободен.

Една година по завршувањето на бруталниот случај Гети, стапува во брак со германска фотографка. Неговиот син Балтазар е роден во 1975 година. Сепак, психичкиот колапс на Пол Гети е неизбежен. Со години боледувал од зависност од дрога, а во 1981 година доживеал мозочен удар и останал парализиран до крајот на својот живот во 2011 година.

Дедото на Пол, Џеј Паул Гети, умира три години по киднапирањето, на возраст од 83 години. Милијардерот е пронајден мртов во својата лондонска палата, во која живеел со своите кучиња.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -