fbpx
6 C
Skopje

Пратеникот на ДПМНЕ го нарече Заев јуда и предавник, но денеска излезе да гласа (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Крсто Јовановски денеска го оствари своето право на глас, пишува порталот Либертас.

Јовановски остана запаметен по неговиот говор во Собранието на Република Македонија каде што директно тогаш му се обрати на премиерот Зоран Заев со зборовите: Вие сте предавници, само слепци и користољубци не можат да го видат ова ваше предавство, ќе бидете запишани како јуда во сеќавањето на македонскиот народ каде и да се наоѓа овој голем, по доблест народ.

Јовановски цитираше македонски дејци притоа напоменувајќи дека е голем срам ако си го смениме името, од кое се уште се плашат како од чума. Тој го цитираше и Гоце Делчев: Јас не познавам друг народ кој толку многу страдал од своите предавници како Македонија.

 

Иако Јовановски беше жесток во неговите критики, тој денеска беше еден од ретките пратеници на ВМРО-ДПМНЕ кои излегоа да гласаат на референдумот, и покрај неговите ставови за тоа дека сме предадени.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...
- Advertisement -