fbpx
-6 C
Skopje

Пратеници – ненаситници

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Многу често сме сведоци како на анкетите нашите сограѓани покажуваат јавна нетрпеливост кон институциите и особено ниска доверба и конкретно негодување кон нашите народни избраници. За моја огромна жал традиционалните политички актери, особено во лицето на СДСМ, ДПМНЕ и ДУИ и нивните миленици, поредени на листите согласно волјата на „вождот“, до максимум со својата работа или мрзелување, глупави политички потези и променливи позиции по клучни прашања за општеството, долеваат дополнително масло во огнот на граѓанското незадоволство.

Господа пратеници, кој „генијален“ мозок го измисли ова со новиот пакет на бенифиции што ги барате?!

Ние сѐ уште не можеме да се справиме со вашиот легален „грабеж“ преку таканаречените патни трошоци, со вашето неодење на работа, со тоа што барате по 50 евра за изјава, вие веќе одите и уште понатаму!

 

До максимум е компромитиран и исцрпен од содржина овој модел на парламентарна демократија. Сите ние како граѓани очекуваме промена на овој модел. Затоа Граѓанско Демократската Унија-ГДУ близу година апелира за промена на изборниот модел. Избори во една изборна единица, со отворени листи и намалување на бројот на пратениците на 90, по моделот на Словенија.
Но како што ни ги пласирате вашите очекувања за нови бенифиции мислам дека бројка од 60 е апсолутно доволна.

Почитувани сограѓани, оваа политичка тезга треба да се затвори еднаш засекогаш!
Клучот за тоа е во вашите раце, искористете го!

Автор: Петар Колев, претседател на Граѓанско Демократска Унија-ГДУ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -