fbpx
2.4 C
Skopje

Пред 33 години докторите сакаа да го исклучат од апаратите: Стивен Хокинг наполни 76 години

АКТУЕЛНО

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Тој е еден од ретките генијални умови на денешницата, кој веќе 50 години докажува дека може да ја надмине медицината, која му предвидуваше само уште 2 години живот по откриената болест.

brilijantniot-um-stiven-hoking-zivotot-bi-bil-tragicen-ako-ne-e-komicen-01

Телото му е речиси нефункционално, но мозокот му е брилијантен. Стивен Хокинг е астрофизичар кој ја проучува Вселената и особено се занимава со феноменот на црните дупки, но полн е со животни мудрости кои вреди да бидат запаметени.

1. Запомнете дека треба да гледате кон ѕвездите, а не во стапалата . Обидете се да го разберете она што го гледате и причината за постоење на Вселената.

2. Бидете љубопитни и колку и да ви се чини нешто тешко во животот, знајте дека секогаш постои нешто што можете да направите за да успеете. Важно е да не се откажувате.

3. Не е потребно да го барате Бог за да запали искра и да го придвижи Универзумот.

5. Луѓето нема да преживеат ни во наредните 1000 години, ако не побегнат од нашата кревка планета.

6. Ако сфатите како функционира Космосот, на некој начин може да го контролирате.

7. Луѓето кои се фалат со својата интелигенција се губитници.

8. Сум забележал дека дури и луѓето кои мислат дека сè е предодредено и дека ништо не може да се случи за да се промени тоа,погледнуваат околу себе кога преминуваат улица.

9. Најголемиот непријател на знаењето не е незнаењето, туку илузијата за знаење.

10. Интелигенцијата е способност за приспособување на промените.

11. Луѓето нема да имаат време за тебе, ако постојано се жалиш и лутиш.

12. Не треба да се лутите кога ќе запрете на некој проблем. Она што треба да направите е да продолжите со мислите за проблемот додека работите на нешто друго, додека не го најдете вистинското решение.

13. Жени. Тие се вечна инспирација

14. Животот би бил трагичен, ако не е комичен.

15. Спонтаните случувања се причина што некои нешта повеќе постојат отколку што не постојат.

 

Извор: Црнобело

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...

Николовски : Штип заслужува да е во сигурни раце

Денеска се приклучив на централниот караван на #СДСМ во Штип, со поддршка и промоција на програмата на Д-р Сашко Николов. Само со Сашко Николов,...
- Advertisement -