fbpx
1 C
Skopje

Принцот на Саудиска Арабија, Салман го нарече ајатолах Хамнеи- „Хитлер на Блискиот исток“

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Тензиите меѓу Саудиска Арабија и Иран достигнаа нова врв точка откако саудискиот крунисан принц Мохамед бин Салман го нарече иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи. “новиот Хитлер на Блискиот Исток”. Во интервју за Њујорк Тајмс, Мохамед бин Салман наведува дека експанзијата на Иран треба да биде ограничена.

“Она што го научивме од Европа, е дека политиката на смирување не работи. Ние не сакаме новиот Хитлер во Иран да предизвика криза во  Блискиот Исток, како она што се случи во Европа”, вели саудискиот принц.

Конфликтот меѓу двете држави се возобнови со нова сила, откако претходно овој месец, блискиот до Саудиска Арабија премиер на Либан Саад Харири поднесе оставка за време на телевизиско интервју во Ријад. Тој ги објасни своите мотиви со огромното влијание на “Хизбулла” (поддржувана од Иран) во Либан и со добиените закани по неговиот живот.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -