fbpx
-1.8 C
Skopje

Пристапни преговори за членство во ЕУ

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Пристапни преговори за членство во ЕУ: Пишува Петар Богојески

Несомнено приоритет бр.1 за нашата држава. Тоа е повеќе од доволна причина, за политички концензус на сите политички субјекти, со цел спроведување на реформите во областа на правосудството, економијата, владењето на правото и јавната администрација.

Но, “либералниот” концепт за “европските реформи” не е единствено “европскиот” и задолжителен за Македонија!!!
Многу поевропски е “христијан – демократскиот и традиционален” концепт, како мнозински и најзастапен на европско ниво!!!
Од тука, лажната претстава, дека мора и треба да се прифати “ултра либерализацијата” на земјава, како нужност да се биде членка на ЕУ, не е и не смее да биде прифатена!!!

Поедноставно да ме разберете, тоа значи дека, колку е “европски” слободата на планирање на семејството и правото на абортус, исто толку е европски и промоција на семејните вредности и заштитата на правата на неродените деца… колку е европски обезбедување на полни права на ЛГБТ заедницата, исто толку е европски и опстојувањето на традиционалната семејна заедница и бракот како заедница на маж и жена… колку е европски промоција на “граѓанскиот” идентитет, толку е европски и негување на “националниот” идентитет… колку е европски да се биде атеист, уште повеќе е европски да се биде верник… и тн. и тн.

Поради тоа, наметнување на либерализмот, како нужност за македонското општество, со цел истото да се европеизира, во целост е неодржлив и погрешен пристап! Дополнително што, про-либералните политички субјекти во земјава, не се апсолутно мнозинство, за на овој начин, ги наметнуваат своите решенија, како единствено исправни и прифатливи!

Консензусот значи баланс на идеолошките концепти во конечните решенија, што е најдобра опција за македонското, сеуште мнозински длабоко, традиционално општество, да се “европеизира”!

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -