fbpx
-6 C
Skopje

Ристовски: МОН седум години по ред успешно го имплементира проектот за студирање на лицата постари од 30/35 години

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Заменик министерот за образование, Спиро Ристовски на денешната прес конференција зборуваше за проектот 30/35 години.

„Согласно програмските определби на Владата на Република Македонија за обезбедување што поголема достапност на високото образование и високообразовните установи за македонските граѓани, МОН седум години го имплементира проектот 30/35 како исклучителна можност за повозрасните лица, невработени или вработени мажи над 35, жени над 30 години, кои поради било какви причини, во минатото не биле во можност да се стекнат со факултетска диплома, да го сторат тоа по финансиски поволности и истовремено да си помогнат во обезбедување соодветен работен ангажман или доколку се вработени да бидат унапредени на повисока работна позиција. 

Досега ова го искористиле над 2. 000 граѓани, кои се запишале на некој од четирите државни факултети, плаќајки годишен износ на кофинансирање од 200 евра во денарска противредност. Само во оваа академска 2016/2017 мерката ја искористиле 130 кандидати“, вели Ристовски.

Ристовски истакна дека тие како Влада навистина се посветени на овој дел од програмата кои вродиле со исклучително позитивен ефект.

„Според последниот извештај на Директоратот за образование при Европската комисија со наслов – „Од Универзитет кон вработување“, а произлезен од направена анализа на високото образование во Република Македонија, процентот на население од 30 – 34 години со стекнато високо образование се зголемил од 12 % во 2006 на 29 % во 2015 година. Тоа е потврда на ефикасноста на стратегијата на Владата на Република Македонија, преку бројни стимулативни мерки“, додаде Ристовски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...

Знае како да ја скоkотне машката фантазија: Водителка на временска прогноза како од мајка родена (Фото)

Водителката за временска прогноза во Мексико Џенет Гарсија секогаш добива еден куп лајкови за нејзините провоkативни фотографии, и како не би, кога велат дека...

Можеше ли поинаkу?

Која иронија. Дојде ред албанската страна во Македонија да застанува зад македонско-бугарскиот спор и нивни луѓе да преговараат за тој спор. Прв во тој...
- Advertisement -