fbpx
4 C
Skopje

Русите го намалуваат присуството во Сирија: Носачот на авиони „Кузњецов“ прв заминува

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Министерството за одбрана на Русија започна да го намалува своето воено присуство во Сирија, информација што за јавноста ја сподели началникот на Генералштабот на вооружените сили на Русија, Валериј Герасимов.

Моќниот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ ќе биде тој што прв ќе го напушти воениот регион.

„Во склад со декретот на претседателот на Русија, Владимир Путин, рукото Министерство за одбрана започнува да го намалува своето присуство во Сирија“, изјави Герасимов.

Гордоста на руската војска,  Адмирал Кузњецов“ во Сирија стигна во средината на октомври во придружба на три борбени брода и неколку други пловила како поддршка. Нивното присуство беше користено за изведување на напади од воздух на терористичките мети, како и заеднички воени вежби  со другите воени контигенти кои Русија ги има распоредено во регионот.

„Сите мисии кои беа доделени на групата на носачот на авион се успешно завршени“, изјави командантот на руските сили во Сирија, Андреј Картаполов.
 Веднаш стигна и  благодарност од властите во Дамаск.
„Поддршката од воздух на руската војска беше клучна за нашата победа што придонесе до прекин на оганот и се створи услови за почеток на политички дијалог за решавање на кризата во Сирија“, порача началникот на Генералштабот на Сирија, Али Абдулах Ајуб.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -