fbpx
1 C
Skopje

Руски медиуми: Кондолиза Рајс се вклучува во дијалогот Белград- Приштина

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Поранешниот американски државен секртетар Кондолиза Рајс можно е да биде претставничка на Белата куќа доколку на Вашингтон му биде дозволено да дел од дијалогот меѓу Белград и Приштина, јавуваат руски државни медиуми.

Во фокусот на информацијата не е само вклучување на САД во бриселските преговори, туку и заживување на идејата за именување на специјален претставник за Балканот, објави Радио Б92, пренесувајќи наводи на руски медиуми.

– Во прашање е еден вид американски мониторинг. Тие не би се мешале во преговорите меѓу Белград и Приштина туку се би препуштиле на Брисел, кој има што да понуди и на едната и на другата страна до крајот на процесот. Тоа е членство во ЕУ на Белград, а за Приштина – кандидат за член, наведуваат руски медиуми. Според нив, во изминатите година дена стотина американски сенатори и конгресмени го посетиле Балканот, што е двојно повеќе отколку во почетокот на 90-те години од минатиот век. Тие нагласуваат дека целта е да се подготви документ, кој ќе биде доставен во Конгресот, а со тоа и до американскиот претседател, кој ќе мора да се вклучи во решавање на балканското прашање, иако тоа не му е сега приоритет. Планот Б е Велика Британија да преземе се на себе, наведуваат руски државни медиуми.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -