12.4 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Септември е месец за зимница, но без печи-гмечи исто како да не сте направиле ништо

Добро познат рецепт за вкусни везени пиперки, кои се наречени според начинот на подготовка „печи-гмечи“.

Потребни состојки:

5 кг везени пиперки

2 китки магдонос – ситно сецкан

2 чешниња лук ситно сецкан

1,2 л јаболков оцет

300 мл масло

20 лажички сол

10 лажички шеќер

Постапка:

Целата филозофија во правењето на овој рецепт е во топлите запечени пиперки, кои се гмечат- притискаат со толчник и се редат додека не се исполни теглата.

Не треба да останува водзух меѓу нив, за да не се расипат. Затоа се притискаат многу силно. Од таму и името „печи-гмечи“.

Пиперките ги потпекуваме и ги затоплуваме. Во топли стерилни тегли се ставаат 5-6 пиперки, се прелеваат со оцет, се става 1 шака магдонос, прстофат лук и 1 лажичка сол.

Веднаш се притискаат со толчник, убаво, целиот воздух да се истисне. Теглата ќе биде полна околу 1/3. Потоа се става 2 ред пиперки, исто одприлика 5-6, зависно од големината.

Овој пат се става шака магдонос, прстофат лук, 2 лажици масло и 1 лажичка шеќер, се прелева со оцет и повторно се стискаат за да искочи воздухот и убаво да се нагмечат.

Тогаш теглата ќе ви биде полна 2/3. Послениот пат дополнуваме со пиперки потпечени, убаво ги редиме и притискаме.

До крај дополнуваме со оцет, да бидат покриени пиперките со течност, ставеме 1 лажичка сол, магдонос и лук и веднаш затвараме.

Се редат теглите во поголема корпа, се мотаат во ќебе и се оставаат така замотани да се ладат до наредниот ден.

Ова е доза за 10 тегли. На секоја тегла оди 1 лажичка шеќер-во средина и 2 лажички сол, горе и доле. Користете големи тегли, од 750 мл.

 

Latest Posts

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

Пациент со симптоми на корона пак не бил примен во Охридската болница

Се повторува ли сценариото заради кое минатата недела директорката на Охридската болница беше разрешена? Уште еден пациент со симптоми на корона, повторно од Лабуништа,...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

АКТУЕЛНО

Анализа: Ќе ја добие ли ЕУ политичката битка со КОВИД-19?

Вакцината за КОВИД-19 ќе го донесе новиот политички победник во светот. Зошто политички, а не само научен?   Затоа што политиката претставува суштествен поим со...

(ВИДЕО) Прекрасна емоција: Аплауз за Мила во детската клиника

Многу мила, една мала Мила! Денес и на оваа прекраснотија и велиме збогум и се гледаме кога ќе пораснеш голема девојка, кога ќе станеш...

Синот на претседателот позитивен на корона вирус – тој му упати моќна порака

Данило Вучиќ, синот на претседателот на Србија, Александар Вучиќ е примен на Инфективна клиника поради коронавирус. Дека Данило е болен, соопшти лично српскиот претседател преку...

Тажна вест: Родилка не ја издржа борбата со корона вирусот, бебето е во добра состојба

Најновата вест е пренесена од страна на Министерството за здравство. Министерството за здравство со големо жалење ја информира јавноста дека предмалку почина родилката позитивна на...

(ВИДЕО) Градоначалникот раскажа: Направив тестови во две приватни болници – резултатите беа различни

Тој за Канал 5 вели дека се чувствува добро и е без симптоми. Иста е состојбата и со неговата сопруга. Двајцата се тестирале откако...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.