fbpx
2 C
Skopje

Што ветуваат кандидатите за градоначалник на Струга

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Граѓаните на Струга на претстојните локални избори ќе можат да бираат меѓу шест кандидати за градоначалници и исто толку листи за советници. Гласот на Америка разговараше со тројца од нив

Се ветува решевање на основните проблеми со кои градот се соочува, јавниот транспосрт, дивата депонија, проблемот со водата за пиење, како и подобри меѓуетнички односи.

Стружани на локалните избори на 15-ти октомври ќе избираат помеѓу шест кандидати за градоначалници и исто толку листи на советници. Меѓу приоритети за кои се залагаат се економски развој на градот, како и решавање на клучните проблеми со водата за пиење и сообраќајот, но и дислокација на градската дива депонија.

Рамиз Мерко кој во два мандата во периодот од 2005-та до 2013-та година беше градоначалник на Струга, вели дека ќе се залага и за подобри меѓуетнички односи.

„Прво и најважно сум рекол, и во програмата стои дека ќе ја сопрам миграцијата на младите со тоа што ќе создадеме можности за привлекување на инвестиции било тоа да се странски било од домашни компаниии. Ќе ги субвенцуонирам младите под 29 години“, истакна Рамиз Мерко, кандидат за градоначалник на Струга од ДУИ.

За втор мандат се кандидира и Зијадин Села од Алијансата на Албанците, откако во декември по парламентарните избори од градоначалник замина за пратеник. Вели дека ќе продолжи со проекти кои ќе имаат за цел Струга да го врати туристичкиот сјај.

„Во овие четири години ќе го решам проблемот со паркинзите, ќе се реши јавниот транспорт во Струга и се` повеќе ќе имаме јавни простории кои ќе бидат во корист на граѓаните и туристите, бидејќи Струга како туристички град му припаѓа на целиот свет. Затоа што е и клучна општина за Албанците, бидејки тука мнозинството на населението е албанско, но Струга е интерес и на сите граѓани“, вели Села.

СДСМ на овие локални избори ќе настапи со Васко Ашталкоски, кој ветува живот за сите во Струга.

„Ќе дадеме можност за секој квалитетен кадар без разлика на етничката и верската припадност. Ќе градиме заедништво и нови мостови. Отвораме врата за секој чесен и доброманемерен. Воведуваме концепт на работа и максимално отворена општина, максимално посветена на проблемите на граѓаните“, рече Ашталкоски.

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори е со кандинатот Сејад Солакоски, движењето БЕСА со Лавдрим Елмази, а Насто Палиоски ќе биде кандидат на Народното движење на Македонија. Менди Асани од ДПА се откажа од трката.

Извор: VOA

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово (Видео)

Повеќе информации за Балканот шрочитајте ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др....

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...
- Advertisement -