fbpx
8 C
Skopje

Скопско Ехо го контактираше Михаил Гаревски за најавите за градба на високатница кај ГТЦ

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Поранешниот директор на реномираниот скопски Институт за земјотресно инжењерство и сеизмологија Михаил ГАРЕВСКИ го прашавме околу откупот на земјиштето и најавите за градба на висококатница на паркингот кај ГТЦ, пишува Скопско Ехо. 

Скопско Ехо: Со оглед на тоа како се развиваат настаните околу ова локација, сметате ли дека работите се местат таму сепак да има висококатници?

– Тоа е очигледно. Последните настапи на надлежните потврдуваат дека работите се прават така како што им одговара на оние што сакаат да градат, како што им одговара на градските и општинските власти. Се очекува, очигледно, добар профит од сето тоа. Тоа ќе биде на штета на граѓаните на Скопје, но и на државата. Мене ми е смешно повикувањето дека и Кензо Танге во својот проект за Скопје таму предвидувал висококатници. Прво, градоначалникот на Центар се повикува на планот на Танге од кој што е значително, значително е отстапено во обновата на градот. Градски ѕид не е како што треба, требаше да има коридор кон Железничката станица… Малку е задржано од планот на Танге за да сега некој се повикува на него.

Скопско Ехо: Сметате ли дека со овие висококатници дополнително ќе се задуши центарот на градот?

– Апсолутно. Не се само 60-катниците кои што се планирата да се градат. Имате и комплексот кај Старата железничка станица кој го гради „Лимак“ кој содржи многу објекти. Значи, централното подрачје многу ќе се задуши. За најмалку 30 проценти ќе се зголеми концентрацијата на жителите во тој простор. Ниту Генерален урбанистички план на Скопје не предвидел така. Сега е прилика да се смени тој ДУП донесен од општина Центар и тоа е лесно остварливо бидејќи таму ќе нема поголеми последици. Но, некој се намерил таму да гради. Не може една група советници од општината да решаваат сами што ќе има таму. За тоа треба да се изјаснат и граѓаните кои имаат потреба од чист воздух, од помало загадување.

Скопско Ехо: Што Вие сметате дека таму треба да се направи, односно гради?

– Моја идеја е таму да се направи еден ултра модерен плоштад. За тоа има доволно простор и причина што сегашниот централен плоштад „Македонија“ е недоволен. Околу плоштадот би можело да има и трокатни објекти, продавници, ресторани и евентуално станови за станарите од Ново маало. Може да има и парк, и, секако, подземна гаража. Се согласувам и со идеите таму да се направи само парк. Никој во светот веќе не гради такви висококатници во централното градско подрачје па зошто ние би морале да ги направиме.

Извор: Скопско – прочитајте ОВДЕ 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Цеца два пати гостувала во една иста емисија, а ова ниkој не го забележал

Српската мега ѕвезда Цеца два пати гостуваше во една иста емисија именувана како „Хит Твит“. Првиот пат на 10 мај кога и го напушти студиото...

Спасовски на средба со актуелниот градоначалник на Штип: Тема на разговор претстојните избори и соработката на локалната самоуправа со полицијата

Денеска имав средба и со вршителот на должноста градоначалник на Штип каде исто така разговаравме за претстојните избори, но и за соработката на локалната...

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...
- Advertisement -