fbpx
17.8 C
Skopje

Сопругата на премиерот на суд поради прекумерно трошење пари

АКТУЕЛНО

Пред суд во Ерусалим денеска почна судењето на Сара Нетанјаху, сопруга на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, за наводна проневера.

Таа е обвинета за прекумерно трошење, односно дека потрошила околу 100.000 долари на приватни ручеци во официјалната резиденција на премиерот.

Брачниот пар Нетанјаху ги негира обвинувањата и тврди дека тие се жртви на политички лов на вештерки што го води непријателски медиум.

Сару Нетанјаху одамна ја обвинуваат за екстравагантен начин на живот и злонамерно однесување. Во 2016 година, судот пресуди дека злоставувала службеник и морала да му плати 42.000 долари отштета.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -