fbpx
4 C
Skopje

Советот за безбедност на ОН не ја осуди турската офанзива во Сирија

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Советот за безбедност на ОН ниту ја осуди, ниту, пак, издаде заедничка декларација во врска со турската офанзива против курдските борци во Сирија.

Претходно зад затворени врати се одржа итен состанок, на барање на Франција.

Францускиот амбасадор во ОН, Франсоа Делатр, изрази голема загриженост во врска со ситуацијата во северниот дел на Сирија наведувајќи дека станува збор за „трагична хуманитарната ситуација“ предизвикана од сириските сили и нивните сојузници во другите области на Сирија.

Делатр, сепак, остана претпазлив во врска со ситуацијата во регионот Африн, каде што турската армија во саботата почна офанзива против курдските борци кои се дел од коалицијата што со поддршка на САД гранатира позиции на џихадистите во Сирија.

Францускиот амбасадор го потврди ставот на министерот за надворешни работи, Жан-Ив Ле Дриан, кој во неделата ја повика Турција да „покаже воздржаност“. Слична проценка била направена и од страна на другите членови на Советот за безбедност на ОН, истакнаа дипломатски извори.

Никој од нив не дал изјава по состанокот, на кој не присуствувала американската амбасадорка, Ники Хели, соопштиле истите извори.

Турската офанзива почна во саботата откако меѓународната коалиција предводена од САД објави создавање погранични сили во Сирија, во кои би биле вклучени и курдски борци. Турција смета дека курдските борци во Сирија се поврзани со забранетата Работничка партија на Курдистан (ПКК), која е означена како терористичка организација.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...
- Advertisement -