fbpx
5 C
Skopje

Србија и Турција ќе создадат заеднички Совет за соработка

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека неговата земја гледа на Турција како на пријателска држава и ваквите односи треба да продолжат. Изјавата на Вучиќ беше дадена во присуство на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, двајцата дадоа заедничка прес-конференција во Белград.

“Србите беа едни од првите кои го осудија обидот за државен удар во Турција. Белград никогаш нема да биде дел од какви било непријателски активности кон Турција. Се надевам дека нашата дружба ќе им донесе големи резултати на нашите земји “, беше категоричен српскиот претседател.

Тој истакна дека за време на посетата на Ердоган во Србија, двајцата се согласиле да потпишат вкупно 12 договори. Најважен од нив е генералната политичка декларација за формирање на совет за соработка меѓу двете земји.

Се очекува договорот да биде потпишан утре (11-ти октомври) со цел да се создаде текстилна компанија со 2000 работни места во српскиот град Кралево. Според договорот за слободна трговија, Србија добила повластени резерви на месо, путер и суво овошје. Многу аналитичари ја идентификуваа посетата на Ердоган во Србија како “економска офанзива”. Во моментов прометот меѓу Белград и Анкара е 870 милиони долари.
„Претседателот Ердоган смета дека наскоро трговската размена ќе достигне ниво од 1 милијарда“, истакна Вучиќ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -