fbpx
-1 C
Skopje

Стамов: Бесплатни плацеви за млади во Општина Дојран

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Кандидатот за градоначалник на Општина Дојран од ВМРО-ДПМНЕ Борче Стамов промовираше нов проект за младите.

Проект кој ќе обезбедува нови и евтини домови, домови за младите луѓе, домови во кои ќе растат среќни семејства. Дојран изминативе години се развиваше со мошне забрзано темпо. Плацевите кои се продаваа најчесто достигнуваа износ кој за младите беше или тежок или речиси невоможен да го платат.

Во новата програма предвидуваме доделување на бесплатни плацеви за сите луѓе од Општина Дојран, сите млади луѓе ќе имаат можност да изградат свој сопствен дом. Планираме парцелизација на градежно државно земјиште на околу 300 метри квадрати, со што младите ќе аплицираат и ќе добијат бесплатен плац.

Во рамки на проектот предвидено е тие да бидат ослободени од комуналии за градба, а како поддршка од Општината ќе бидат изработени три типски проекти на куќи, вели Стамов.

Тој посочува дека на овој начин Општината им дава поддршка на младите, да работат и да основаат семејство во Дојран.

Извор: А1 On

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -