fbpx
26.8 C
Skopje

Столтенберг: По историскиот договор за името ќе го поканиме Скопје за 30-та членка на НАТО

АКТУЕЛНО

На денешната прес конференција Столтенберг изјави:

-Очекувам дека по историскиот договор постигнат минатион месец за спорот со името ќе го поканиме Скопје да почне со преговори за членство. Кога договорот ќе биде финализиран и имплементиран, ќе можеме да ја поканиме поранешната југословенска Република Македонија да стане 30 членка на НАТО под нејзиното ново име, Република Северна Македонија. Ова е сигнал дека портата на НАТО е и ќе остане отворена, изјави Столтенберг, јави диписничката на МИА од Брисел.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -