fbpx
17 C
Skopje

Сведоштво на затвореничка од Идризово: Го “средив” сопругот бидејќи не ми дозволуваше да работам

АКТУЕЛНО

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Во најголемиот затвор во државава, “Идризово”, деновиве врие како во кошница. Напнато е од двете страни на затворската капија.

Додека управата се труди да ги испочитува последните тајминзи што им ги диктира новодонесениот Закон за амнестија, затворениците ги одбројуваат последните часови, ако не и минути, со желба што побргу да го напуштат затворското сивило и да го почувствуваат она исконското, слободата за која сонувале додека биле во затворските ќелии, пишува дневниот весник Вечер.

Таму разговарале со затвореничка од Кочанско која е осудена за убиство на сопругот.

Таа е дипломиран инженер геолог, но никогаш не била вработена. После 20 години чекање и се укажало можност да се вработи во Скопје. Но, кога за тоа разбрал нејзиниот сопруг настанала жестока расправија, при што го убила во афект и не се сеќава како се случил настанот.

Во Идризово е 4 години и свесна е дека не ја опфаќа новиот закон вели:

– Тоа најтешко ми паѓа, оти сум отфрлена и од тоа. Имам 21 месец до крај. Сакам да си одам дома. Овде е пеколно. Позитивен човек нема. Нема со кого да си споделиш ни добро ни зло. Но она што најмногу ми смета е тоа што се пуши во собата. Внатре моментно сме четири жени.

Замислете кога сите ќе запалат цигари. Постојано се жалам до затворската управа да ме стават во посебна соба со жени кои не пушат или, пак, сама. Но, никој овде не те смета за човек, изјавила затвореничката меѓу другото.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...
- Advertisement -